PDFDrukujEmail

Polsko-Niemiecka wymiana młodzieży 2014/2015

Piekary koło Krakowa

 

W piękny, słoneczny dzień  29 maja 2015 roku grupą składającą się z 15 uczniów z naszej szkoły i pod opieką 3 nauczycielek wyruszyliśmy autokarem w drogę do Krakowa. Na dworcu PKP spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Niemiec, z Schule an den Havelauen z Hennigsdorfu.


GALERIA !

 

Miejscem wspólnego zakwaterowania był ośrodek w Piekarach koło Krakowa. Dzięki różnym grom i zabawom integracyjnym, które angażowały wszystkich uczestników, już w ciągu kilku pierwszych godzin udało się nam przełamać opory i bariery związane głównie z koniecznością używania języka obcego.

 

Warsztaty prowadzone w trakcie wymiany  przeplatane były wyjazdami krajoznawczymi. Dzięki nim poznaliśmy Zakopane (cmentarz na Pęksowym Brzyzku, osławione Krupówki) i jego okolice- odbyliśmy spacer Doliną Strążyską. Innego dnia zwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli w Wieliczce. Całodniowa wycieczka do Krakowa dostarczyła wszystkim niesamowitych wrażeń.  „Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem”. Giovanni Mucante, który w XVI wieku zapisał te słowa, wiedział, co mówi.  Nigdzie indziej w Polsce nie ma takiego nagromadzenia grobów osób świętych i błogosławionych. Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Fabryka Schindlera – to miejsca, w których byliśmy. Podczas pobytu w Muzeum Auschwitz-Birkenau poznaliśmy tragiczną historię obozu, w którym życie straciło prawie 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Wycieczka ta pozostawiła wrażenie, które, moim zdaniem, powinno pozostać w nas na całe życie.

Jedną z form aktywnego wypoczynku podczas spotkania w Piekarach (obok rozgrywek piłkarskich na boisku i pływania w basenie) była  piesza, około 14- kilometrowa i obfitująca w wiele przygód wycieczka do opactwa benedyktynów w Tyńcu.

Program wymiany wypełniony był wieloma atrakcjami, jednak głównym celem spotkania była praca nad projektem zatytułowanym: ,,Człowiek istotą zdolną do rzeczy małych i wielkich”. Wspólna praca w grupach polsko- niemieckich zaowocowała wykonaniem prezentacji   i plakatu na ten temat.

Tydzień minął bardzo szybko i musieliśmy się pożegnać z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Wspomnienia wspólnie spędzonych chwil pozostaną w naszej pamięci na długo, a już za rok na wymianę do Niemiec pojadą kolejni gimnazjaliści. Życzymy Wam, bawcie się tak samo dobrze, a nawet lepiej niż my – powodzenia!

W imieniu uczniów PG nr 17 Integracyjnego, uczestników wymiany polsko- niemieckiej 2015- Patrycja Rećko

Kalendarz
listopad 2019
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Dane do faktur

NABYWCA:

MIASTO BIAŁYSTOK

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

NIP: 966 211 72 20

 

ODBIORCA:

Szkoła Podstawowa Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi

im. Świętego Jana Pawła II - SP 45

ul. Łagodna 10

15-757 Białystok

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 98 gości 
Licznik odwiedzin