PDFDrukujEmail

 

Regulamin organizowania grupy uczniów uczestniczących w wymianie polsko-niemieckiej

 

Publiczne Gimnazjum Integracyjne Nr 17 Białystok


http://zsi1.internetdsl.pl


Opiekunowie: Marzena Bykowska, Alicja Radziszewska, Ewa Tarasewicz, Magdalena Prażych


Schule an den Havelauen Hennigsdorf  k.Berlina


Opiekunowie: Catrin Kasten – Brune, Magdalena Pulle, Berit Preub


W wymianie uczestniczy zawsze grupa 15 uczniów z Polski i 15 uczniów z Niemiec, nabór dokonywany jest co dwa lata, wg ustalonego regulaminu.

 

Krótka historia…

 

Wiosna 2004 – kontakt za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku z Schule an den Havelauen w Hennigsdorf k. Berlina.

 

Kwiecień 2005 –  umowa kooperacyjna dotycząca współpracy między szkołami (wizyty grupy polskich i niemieckich nauczycieli).

 

I wymiana 2006/2007 – charakter poznawczy, integrujący uczestników i szkoły ( nocleg w internacie w Hennigsdorfie, zwiedzanie Hennigsdorfu i  Berlina, obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen/ Białystok, nocleg w schronisku młodzieżowym, zwiedzanie Twierdzy Osowiec, rejs statkiem do Mikołajek, Galindia, wizyta u Prezydenta M. Białegostoku, warsztaty w  Centrum Kultury Śródmieście).

 

 

 

 

II wymiana 2008/2009 ( Rostock, noclegi w domkach nad morzem,  Fryderyk II Wielki, Poczdam, Pałac w Sanssouci, nocleg w Hennigsdorf w sali gimnastycznej w szkole / Śladami różnorodności kulturowej Podlasia: Ośrodek Wczasowy Kukle k. Gib, Sejny, Druskienniki, Tykocin, Supraśl, Kruszyniany, szlak esperanto w Białymstoku, hotel MOSiR Białystok).

 

 

 

 

 

 

III wymiana 2010/2011 ( Hennigsdorf, Berlin, Reichstag, wieże strażnicze, Mur berliński, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Spreewalde, ośrodek wypoczynkowy, wycieczki rowerowe, spływ kajakowy / Białystok, nocleg ośrodek prawosławny Eleos, Bieszczady, kwatera agroturystyczna, realizacja projektu „ Bajki, legendy Podlasia i Bieszczad – zaczarujmy Polskę wschodnią”  Białystok – gra miejska Pokażę Ci Białystok!, stadnina koni – Supraśl, Lublin, Bieszczady, realizacja sztuki teatralnej na podstawie legendy Podlasia „ Szkarłatna oberża”, wyjazd na Węgry;)

 

 

 

 

 

IV wymiana 2012/2013 ( ośrodek wypoczynkowy Hirschluch, k. Frankfurtu, gry i zabawy integracyjne, Berlin, Hennigsdorf/ ośrodek wypoczynkowy Fundacji Krzyżowa k. Wrocławia, projekt prowadzony przez doświadczonych trenerów w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Krąg z Krzyżowej, idea współpracy młodzieży polsko – niemieckiej,  wycieczka do Wrocławia, gra miejska, Panorama Racławicka, wycieczka do Sztolni w Walimiu, Zamek Książ.

 

 

 

 

 

V wymiana 2014/2015

16.05.-23.05.2014 … Poczdam, Potsdam ośrodek Hochdrei; tytuł spotkania: NRD i PRL, co się działo za Żelazną Kurtyną? Zapoznanie z ośrodkiem i samoorganizacją dotyczącą wspólnego budżetu, zakupów i przyrządzania posiłków przez uczniów; gra miejska – Pałac Sanssouci, okolice Poczdamu; wycieczka do Mostu Agentów ( Most Glienicke); Historia powstania NRD i PRL; Berlin, miejsce pamięci na Bernauer Strase Reichstag;  Good Bye Lenin film po niemiecku z polskimi napisami;  miejsce pamięci na Lindenstrase; Prawa człowieka; teatr w Berlinie Klasse Tour; Hennigsdorf – odwiedziny w szkole i zawody sportowe; wycieczka kajakowa; wizyta w głównej siedzibie straży pożarnej w Poczdamie; wieczór pożegnalny;

 

 

 

13.05.2015 – 16.05.2015 …. Spotkanie kadry zajmującej się wymianą polsko-niemiecką w Gdańsku, podpisanie przez dyrektorów szkół dalszej umowy kooperacyjnej

 

29.05.-05.06.2015….Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piekarach koło Krakowa; tytuł spotkania: Człowiek zdolny do rzeczy wielkich i małych… Zapoznanie z ośrodkiem i miejscowością. Wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz- Birkenau, praca nad projektem - warsztaty, wycieczka do Zakopanego, zwiedzanie Krakowa: Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, Muzeum Podziemia Rynku, Fabryka Schindlera, Wieliczka, wycieczka piesza do Tyńca Opactwa Benedyktynów; i cała masa przyjemności: basen, gry i zabawy, dyskoteka; pożegnalny grill…