PDFDrukujEmail

Świąteczne Warsztaty Międzykulturowe

GALERIA!


13 i 14 grudnia 2018 roku w bibliotece odbyły się warsztaty międzykulturowe.  We czwartek gościliśmy Nadię z Hiszpanii i Delfinę z Niemiec, w piątek Hanę z Turcji, Jacoba i którzy pod opieką Pani Patrycji Kownackiej spędzają czas w Białymstoku. Są wolontariuszami Fundacji DIALOG. W trakcie spotkań z klasami VII c, V f, VIII a i V g opowiadali o zwyczajach świątecznych, noworocznych i związanych z postacią Świętego Mikołaja w ich krajach.

 

To były przesympatyczne zajęcia, w trakcie których śpiewaliśmy kolędy po włosku, hiszpańsku i niemiecku. Atmosfera zbliżających się świąt wszystkim się udzieliła i wprawiła w pogodny, radosny nastrój. To były też doskonałe lekcje sprawdzające naszą znajomość języka angielskiego, ponieważ nasi goście rozmawiali przede wszystkim w tym języku. I tak dowiedzieliśmy się, że: W Hiszpanii okres uznawany za Święta Bożego Narodzenia w uznaje się dni pomiędzy 22 grudnia i 6 stycznia. Trwają więc zdecydowanie dłużej i w pewnym sensie obejmują dodatkowe, szczególnie ważne dla Hiszpanów dni w roku - imprezę sylwestrowo-noworoczną.  Jednym z hiszpańskich sylwestrowych zwyczajów jest  zjedzenie 12 winogron na Nowy Rok, jedno winogronko wraz z wybiciem zegara. Co wcale nie jest proste.  Ma to im zapewnić szczęście w nadchodzącym Nowym Roku. Prezentów hiszpańskie dzieci wyczekują nie w dzień Bożego Narodzenia, lecz podczas Święta Trzech Króli. Z tym związana jest tradycja wypiekania ciasta z różnym nadzieniem, w środku którego ukryta jest niespodzianka – szczęściarz, któremu trafi się taki kąsek, ma za zadanie w następnym roku upiec taki królewski wieniec.

 

Włosi są obdarowywani upominkami dwukrotnie – w święto Bożego Narodzenia czyli Natale, natomiast 6 stycznia prezenty przynosi im Befana - wiedźma, czarownica, bardzo brzydka, stara, pomarszczona, latająca na miotle. Świąteczny czas we Włoszech rozpoczyna się 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia, który jest dniem wolnym od pracy i umowną datą strojenia choinki.

 

W Niemczech w wielu miastach i malutkich wioseczkach odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe, na których można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, słodycze, przyprawy wszystko co kojarzy sie ze świętami, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi.  Od pierwszego dnia adwentu w każdym domu znajduje się tzw: kalendarz adwentowy w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami, największą radość mają z tego dzieci, każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki. W wielu rodzinach niemieckich, gospodynie domowe same przygotowują takie kalendarze dla swoich pociech. Do grona ulubionych przez Niemców kolęd należy  "O Tannenbaum", upamiętniająca świąteczną choinkę. Prezenty dzieciom przynosi Dzieciątko Jezus.

 

W Grecji obdarowują się prezentami w Dzień Świętego Bazylego 1 stycznia. Głównym symbolem Bożego Narodzenia w Grecji jest łódź. W okresie przedświątecznym i bożonarodzeniowym cała Grecja przypomina bajkową stocznię – stateczki wykonane ze świecących girland z lampek ozdabiają centralne place w miastach i domy prywatne. Obok pięknie przystrojonych łodzi coraz częściej pojawia się również choinka.

 

W Turcji Boże Narodzenie nie jest obchodzone, ponieważ jest to kraj muzułmański. Natomiast bardzo hucznie świętowany jest Sylwester i Nowy Rok.

 

Przesympatycznych gości przyjmowały:

Elżbieta Bączek, Lila Gudel, Anna Kondracka, Joanna Michałowska

Kalendarz
luty 2020
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Dane do faktur

NABYWCA:

MIASTO BIAŁYSTOK

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

NIP: 966 211 72 20

 

ODBIORCA:

Szkoła Podstawowa Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi

im. Świętego Jana Pawła II - SP 45

ul. Łagodna 10

15-757 Białystok

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
Licznik odwiedzin