PDFDrukujEmail

SPOTKANIE AUTORSKIE Z IDĄ PIERELOTKIN


 

GALERIA !

 

26 października 2017 gościliśmy w naszej szkole Idę Pierelotkin – autorkę książek dla dzieci i młodzieży, pisarkę nagrodzoną w pierwszej edycji literackiego Konkursu im. Astrid Lindgren za powieść „Ala Betka”. Jak opowiadała Pani Ida, ta wygrana była znakiem, że pomysł z pisaniem to nie tylko młodzieńcza mrzonka, ale poważny plan na życie. Na ten moment ukazało się już więcej tytułów naszego miłego gościa – „Pepa, nie świruj” (do tej książki autorka ma największy sentyment) oraz trylogia, której bohaterkami są trzy przyjaciółki różniące się charakterem i temperamentem – „Tylko nie impreza”, „Na wojnie i w miłości” i „Wenus w pietruszce”. Fragmenty jej powieści znajdują się w podręcznikach do języka polskiego do klasy 4 i 7, co jest nobilitacją i wystarczającym dowodem na wartościowe treści zawarte w jej tekstach. Książki pisane językiem prostym, nie wyszukanym, ale zadbanym i pełnym pięknych , polskich wyrażeń. Czyta się je bardzo przyjemnie, napawają radością i optymizmem, wyczuwa się w nich ducha i wpływy Kornela Makuszyńskiego. Jedna z jej powieści rozgrywa się w okolicach Białegostoku „10 minut rowerem” i choćby z tego powodu warto po nią sięgnąć. Nasze miasto jest też bliskie jej sercu, bo mama Pani Idy  jest białostoczanką. Najnowsza książka  „Tata ma dziewczynę” – jak powiedziała autorka - jest próbą pisania do czytelnika dojrzałego. Pani Ida zdradziła uczniom sekrety pisania, udzieliła w sposób prosty i jasny porad jak dobrze napisać opowiadanie i zachęcała do przelewania słów na papier. Pisarka ma duży dystans do siebie i swoich niedoskonałości, swoją szczerością ujęła uczestników spotkania. Na pytanie, która z bohaterek jest jej bliższa – nieśmiała Irmina, czy przebojowa Gośka, odpowiedziała, że spokojna i stonowana Irmina, ale  z czasem nauczyła się asertywności i odwagi, więc podpisuje się pod słowami wypowiedzianymi przez Gośkę w książce „Tylko nie impreza”:

 

„Wszystko jest lepsze niż bierność. Kto nie wychodzi do świata z inicjatywą, a tylko stoi w miejscu i czeka na cud, nie może liczyć na życie pełne ekscesów i podbojów”.

 

Tą myślą zakończyliśmy spotkanie życząc Pani Idzie dalszych sukcesów, a jej czytelnikom odwagi.

 

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas II b, II c i II f naszego gimnazjum wraz z nauczycielami oraz zaproszone szkoły z terenu miasta SP 12, SP 15, SP 37, SP 47, SP 42 oraz dawne PG 15  - w sumie około 120 osób.

 

Spotkanie odbyło się w ramach 8. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami" organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli  Bibliotekarzy Szkół Polskich w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku przy dofinansowaniu z budżetu miasta Białegostoku.

 

Organizatorzy spotkania: Elżbieta Bączek, Galina Jackowska, Anna Kondracka, Barbara Kondrat

Kalendarz
luty 2020
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Dane do faktur

NABYWCA:

MIASTO BIAŁYSTOK

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

NIP: 966 211 72 20

 

ODBIORCA:

Szkoła Podstawowa Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi

im. Świętego Jana Pawła II - SP 45

ul. Łagodna 10

15-757 Białystok

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 
Licznik odwiedzin